Message Boards » Food and Nutrition

TOPIC: Is there anything compareable to shakeology that is affordab

 
Ic_disabled_photos
Topic has been inactive for 30 days or more and images have been disabled.
Display All Images
March 21, 2012 10:21 AM
I have used the protein powder from u weight loss - there is no after taste and you can even drink it with the powder and just water....kinda boring but in a pinch it will work
March 21, 2012 10:22 AM
QUOTE:

QUOTE:

QUOTE:

QUOTE:

QUOTE:

Yes lots of things, Shakeology's nutritional profile isn't all it's cracked up to be


Okay well can you help me out? What would you recomend?


http://www.myfitnesspal.com/topics/show/445106-is-shakeology-overpriced

Really if you just want a multi and protein powder there are tons that will offer the same benefits for less then ShakeO


True but most of them taste like garbage. Do you know of one that doesn't....


Personally I've found Gaspari, Xtreme Formulations and TruNutrition to be really decent tasting in just water


haven't tried TruNutrition, but i'll vouch for the other two. they both make quality tasting products that are affordable with decent profiles.
March 21, 2012 10:24 AM
QUOTE:

Sorry, but there is nothing that can compare to Shakeology. I know it is expensive but it is uncomparible to anything out there. Protein powder is great, but not even close to the ingredients in Shako...


does it taste like Kool-Aid?

huh
March 21, 2012 10:24 AM
I drink vega one every single morning. Clean, plant based shake that shakes up like a smoothie and has probiotics and multis built in. tastes great too:

http://www.vitaminshoppe.com/store/en/browse/sku_detail.jsp?id=EQ-1031
  16449094
March 21, 2012 10:24 AM
QUOTE:

I do eat food lots of it and I have lost 120 lbs. I like the vitamins and support shakeology gives you but it is hard on the checkbook. I would like something comparable that tastes good that is a reasonable price. does anyone (without being sarcastic) know of anything I can try?

I wouldn't ask for help if I didn't really want it. I figure someone on here knows of something.


Sorry, I can see what you're asking and why you're asking. I think it's an interesting question. IS THERE A SUPPLEMENT TO FOOD?!

It's not the answer you're looking for but sometimes for a day or two, I do my own thing (very carefully calculated and I only eat what I've 'concocted' iyswim!).
March 21, 2012 10:24 AM
Bump :-)
  5239980
March 21, 2012 10:25 AM
I use Dymatize Elite - - Gourmet Vanilla and I mix it with unsweetened Almond Breeze and add a pack of stevia to it. I think the taste is great. I also add a cup of frozen fruit to it sometimes. I buy it from GNC, but I think you can order it online too.
  4742297
March 21, 2012 10:28 AM
What about Herbalife?
March 21, 2012 10:30 AM
I like Whey Gourmet, I like the vanilla the best because then I can make it whatever flavor I like. It's about $30 (Canadian), where I live anyways.

They actually have a new natural line out that doesn't have artifical sweetner...I haven't tired it yet, but once I find a store that carries it I will switch to that.

My favorite shake is Body by Vi is great as well, runs about $43 if you do autoship.
  17064804
March 21, 2012 10:32 AM
I use visalus shakes twice a day. I lost 11 pounds in the first 6 weeks.
March 21, 2012 10:39 AM
QUOTE:

I use visalus shakes twice a day. I lost 11 pounds in the first 6 weeks.


which is more expensive :) But, if it works for you, great!

Seriously, I agree with most of the posters....a good protein shake would do in a pinch as a meal replacement. However, there are sooooo many other ideas you can do for low cal healthy meals that are filling and quite tasty. You have ROCKED this weight loss thus far!! Way to go!

I use protein shakes post workout mostly....but I have had one for breakfast if I am pushed for time....not my favorite thing to do though..I just personally am not a fan of the whole "replace a meal with a shake" idea. I kinda like food. LOL

Good luck, I hope you find something that works for you!
  2564737
March 21, 2012 11:01 AM
Thanks much you gus have given me some options to try.
  7042208
March 21, 2012 11:02 AM
bigsmile I like protien shakes after my workout because I am always starving after I work out and I don't want to eat the universe
  7042208
March 21, 2012 11:04 AM
A lot of this is opinion based information. She asked for comparable to shakeology not the dislikes of shakeology. Fact! Shakeology is expensive. Another fact no other product has the same exact ingredients ( no matter in what amount). Definitely not dissing on those who use other shakes I'm just saying she wanted product suggestions that were close to the same ingredients as shakeology and not all these high sugar artificial color suggestions some of you have suggested.
  8307387
March 21, 2012 11:04 AM
bump
March 21, 2012 11:06 AM
QUOTE:

Pretty much any protein powder qualifies. When I use to use protein powder regularily I used ON whey gold standard with milk, some type of fruit, ususally banana's, strawberries, blueberries as eg. and some ground flax. Most confuse optimal with acceptable and the differences are minimal. It's really about your total diet and lifestyle....no magic in a protein drink.


This isn't just a protein drink. Please actually look up shakeology before accusing it of being only a "protein drink"

Since taking it I have noticed an increase in energy, I am able to perform better during my workouts and I live in Atlanta where the pollen is crazy now, and for once in 10 years I haven't had allergy symptoms. It's packed with vitamins and superfoods and from the 3 weeks I've been on it, it is something I will continue to drink.

And no, I am not a BeachBody Coach, however, once I get through bootcamp I will sign up for one as military can be one for free and we get a discount on their products and since I will continue shakeology, that's a great thing for me.
Edited by courtneylcaron On March 21, 2012 11:11 AM
  11811691
March 21, 2012 11:08 AM
I find it amusing that people bash Shakeology as an expensive "protein shake" when it is far from just that. It is pricey but worth the cost to me. Just my opinion.
  2989853
March 21, 2012 11:09 AM
QUOTE:

QUOTE:

I use visalus shakes twice a day. I lost 11 pounds in the first 6 weeks.


which is more expensive :) But, if it works for you, great!

Seriously, I agree with most of the posters....a good protein shake would do in a pinch as a meal replacement. However, there are sooooo many other ideas you can do for low cal healthy meals that are filling and quite tasty. You have ROCKED this weight loss thus far!! Way to go!

I use protein shakes post workout mostly....but I have had one for breakfast if I am pushed for time....not my favorite thing to do though..I just personally am not a fan of the whole "replace a meal with a shake" idea. I kinda like food. LOL

Good luck, I hope you find something that works for you!


Body By Vi isn't more expensive than Shakeology. Shakeology = $120/mth for ONE shake a day. Body By Vi = $99 a month for TWO shakes a day. I personally choose to take one a day which is only $49 a month. I was once a Beachbody Coach and found the price of Shakeology difficult to sell the product and then the fact that it didn't taste good ruined it. Now as a Body By Vi distributor, the price is easy on the check book and the taste is amazing. Different strokes for different folks, but that's my 2 cents.
March 21, 2012 11:12 AM
Nutek's Pro 5..I drink the cookies n cream one...It's amazing tasting, high in protein, BCAA's, amino acids, everything you need..it's designed to help you not only build lean muscle, but to burn fat and everything.. go to your local nutrishop. If you don't know of one, google search nutrishop and check out their website...

Message me if you have any questions!
  3787556
March 21, 2012 11:13 AM
I am NOT bashing beachbody by any means. The fact is their products work. I love them I love their workouts. Problem is I am a mother of 5 kids and kids come before weightloss food. I need to find something affordable that works. Also I think shakeology tastes great.
Edited by amymrls On March 21, 2012 11:15 AM
  7042208
March 21, 2012 11:18 AM
I drink Shakeology every morning and dont mind paying $100 for it. I do not rely on any shake to give me all of my nutrional needs. I eat a healthy diet full of fruits and veggies to boot.


I will stick my Chocolate Shakeology until I find something better and have yet to try the Tropical Vegan Shakeology.
March 21, 2012 11:22 AM
QUOTE:

I drink Shakeology every morning and dont mind paying $100 for it. I do not rely on any shake to give me all of my nutrional needs. I eat a healthy diet full of fruits and veggies to boot.


I will stick my Chocolate Shakeology until I find something better and have yet to try the Tropical Vegan Shakeology.

I can't stick to it because I have 5 kids to take care of and not enough moolah but thanks.
  7042208
March 21, 2012 12:08 PM
QUOTE:

QUOTE:

QUOTE:

I use visalus shakes twice a day. I lost 11 pounds in the first 6 weeks.


which is more expensive :) But, if it works for you, great!

Seriously, I agree with most of the posters....a good protein shake would do in a pinch as a meal replacement. However, there are sooooo many other ideas you can do for low cal healthy meals that are filling and quite tasty. You have ROCKED this weight loss thus far!! Way to go!

I use protein shakes post workout mostly....but I have had one for breakfast if I am pushed for time....not my favorite thing to do though..I just personally am not a fan of the whole "replace a meal with a shake" idea. I kinda like food. LOL

Good luck, I hope you find something that works for you!


Body By Vi isn't more expensive than Shakeology. Shakeology = $120/mth for ONE shake a day. Body By Vi = $99 a month for TWO shakes a day. I personally choose to take one a day which is only $49 a month. I was once a Beachbody Coach and found the price of Shakeology difficult to sell the product and then the fact that it didn't taste good ruined it. Now as a Body By Vi distributor, the price is easy on the check book and the taste is amazing. Different strokes for different folks, but that's my 2 cents.


While I do agree everyone is different, I do have to question your success as a beachbody coach since you brought it up. "selling" products is not the job of a beachbody coach. It's helping/supporting them in their journey! Whether they buy Shakeology or not! You give advice and motivate. So many people are disappointed when they fail as coaches cause they in it just for the money! No wonder why they fail as coaches! This is why beachbody coaches get a bad rep and it's really sad because there are people out there like me not trying to "sell" products and actually truly want to help people!
  8307387
March 21, 2012 12:13 PM
QUOTE:

QUOTE:

Pretty much any protein powder qualifies. When I use to use protein powder regularily I used ON whey gold standard with milk, some type of fruit, ususally banana's, strawberries, blueberries as eg. and some ground flax. Most confuse optimal with acceptable and the differences are minimal. It's really about your total diet and lifestyle....no magic in a protein drink.


This isn't just a protein drink. Please actually look up shakeology before accusing it of being only a "protein drink"

Since taking it I have noticed an increase in energy, I am able to perform better during my workouts and I live in Atlanta where the pollen is crazy now, and for once in 10 years I haven't had allergy symptoms. It's packed with vitamins and superfoods and from the 3 weeks I've been on it, it is something I will continue to drink.

And no, I am not a BeachBody Coach, however, once I get through bootcamp I will sign up for one as military can be one for free and we get a discount on their products and since I will continue shakeology, that's a great thing for me.
Well, you know the old saying ------------- baffles brains. The internet and a little research will set you free. j/k
March 21, 2012 12:33 PM
I drink Green Foods True Vitality Chocolate Plant Protein with DHA. You can find 2 weeks of servings for $17.18 at Luckyvitamin.com
I buy it in bulk. The more you buy the more you save. 3 or more: $17.71, 6 or more: $17.53, 12 or more: $17.18

Reply

Message Boards » Food and Nutrition

Posts by members, moderators and admins should not be considered medical advice and no guarantee is made against accuracy.